Tube Furnace LZ-TBF-B300
Tube Furnace LZ-TBF-B300
Tube Furnace LZ-TBF-B300
www.labotronics.co.in info@labotronics.co.in
Tube Furnace LZ-TBF-B300
Tube Furnace LZ-TBF-B300 is a microprocessor controlled tube furnace with the maximum working temperature 1700℃ and 60 × 1000 mm tube size. Furnace is made of high quality alumina polycrystalline fiber curing furnace formed by vacuum suction filtration, and is efficiently designed for minimal space requirement in the laboratory. It features heating elements such as MoSi2, B type thermocouple. It has the functions of over-temperature, break-off, over-current protection, etc. It has the advantages of temperature field balance, low surface temperature, fast temperature rise and fall, and energy saving. It is accurate in measuring and controlling the temperature and is equipped with instantaneous energy consumption indicator, calculator for average working temperature and descriptive error indicator.
Features :
  •  Designed with 30-stage program temperature control intelligent PID adjustment
  •  The maximum working temperature is 1700℃
  •  Material used stainless steel, will not rust, and will not slag when used for a long time
  •  Accurate measurement and control of temperature using B type thermocouple
  •  The furnace is equipped with communication interface and software
  •  The surface of the furnace is smooth and not easy to drop powder
  •  Built-in RS 485 digital communications port
  •  Offers, Power off protection, Temperature self-turning function
Specifications :
Tube size 60 × 1000 mm
Tube material Quartz
Heating element MoSi2 heating element
Phase Single phase
Maximum working temperature 1700℃
Rated temperature 1650℃
Control accuracy +/- 1℃
Heating rate ≤20℃/ Min (it can be modified as required)
Trigger Phase-shifted trigger
Silicon controlled 106/16E SEMIKRON
Heating length 300 mm
Recommended rate of temperature rise ≤10℃/ Min
Thermocouple Type B Type
Peripheral surface temperature ≤45℃
Dimension 1120 × 490 × 855 mm
Power Consumption 5 kW
Power Supply 220 V